Our range of products include outdoor led video display screen, p6 outdoor led display video wall, p3 outdoor led video display, advertising outdoor led video display and indoor moveable led screen.
₹ 5300 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3MM |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Color | RGB |
| Display Resolution | Full HD |
| Package Type | SMD |
| Cabinet Type | MS |
| LED Size | 3 mm |
| Lighting Color | Green |
| Display Size | 10 x 6 ft |
| Forward Voltage | 1.8 V |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Forward Current | 5 mA |
| Connectivity | Wi Fi |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Viewing Angle | 140 |
| Font Styles Supported | Bold |
Minimum order quantity: 2 sq ft
₹ 3200 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Display Resolution | Full HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Display Size | 20 x 10 ft |
| Application/Usage | Outdoor |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Brand | unilumin & qiangli, Aet |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Pole type |
| Display Type | square |
| Ingress Protection | IP65 |
| Control System | Sync Controller |
| Viewing Angle | 140 Degree |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| pixel size | p6,p4,p5 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 5300 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | video wall |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Usage | Outdoor |
| Display Color | Full Color RGB |
| Color | Full |
| Pixel Pitch | p3 |
| Shape | Rectangle |
| Control Mode | usb , hdmi, lan |
| Usage/Application | Outdoor |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Cabinet Material | MS |
| IP Rating | IP65 |
Minimum order quantity: 2 sq ft
An Outdoor LED Video Display is a large-scale, high-brightness screen designed to showcase dynamic content such as videos, images, live broadcasts, advertisements, and interactive content in outdoor environments. These displays use LED (Light Emitting Diode) technology, which provides vibrant, clear visuals even in bright sunlight or various weather conditions. Outdoor LED video displays are often used for advertising, public events, live broadcasts, sports venues, and more.
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Display Resolution | Full HD |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Cabinet Type | Rear Service |
| Refresh Rate | 3840 |
| Viewing Distance | 5 feet |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Lighting Color | Blue |
| Control System | Async Controller |
| Installation Type | Unipole |
| Viewing Angle | 120 Degree |
| Ingress Protection | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
We have established ourselves as reputed enterprise developing high-quality Outdoor Public LED Wall Display.
Features:
High flux output
Low power consumption
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 10x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | P3 |
| Cabinet Material | Steel |
| Mounting Type | moveable wheel |
| Display Type | Fixed Installation |
| Panel Dimension | 320mm*160mm |
| Power Supply mode | 240 |
| Reference average power | 500 watts |
| Loading Capacity | 8gb |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Viewing Distance | 5 feet |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Rear Access |
| Country of Origin | Made in India |
Sugi (Marketing Manager)
Sankavitha Media Technologies
70/8, Bharathi Nagar, Periyanaickenpalayam
Coimbatore - 641020, Tamil Nadu, India