Pioneers in the industry, we offer p4 indoor led display, indoor led display, multicolor led name boards for medical shops, p4 led screen outdoor, p2.5 indoor display board and indoor digital billboard from India.
₹ 3700 / sq ft Get Latest Price
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | P4 |
| Cabinet Material | MS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Display Type | Fixed Installation |
| Panel Dimension | 320mm*160mm |
| Power Supply mode | 240 |
| Reference average power | 230 |
| Loading Capacity | 8gp |
| Brightness | 1000 nits |
| Viewing Distance | 10 feet |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Rear Access |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
An indoor LED display is a type of electronic display screen that uses Light Emitting Diode (LED) technology to showcase content, typically within indoor environments. These displays are known for their bright, high-definition visuals, energy efficiency, and long lifespan.
₹ 3700 / Square Feet Get Latest Price
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Application | Video Wall |
| Pattern Type | Multicolor Motion |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Cabinet Material | MS |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Display Type | Fixed Installation |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | unilumin ,Aet , Qiangli |
| Cabinet Resolution | 960 * 960 |
| Type | outdoor |
| Body Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Square Feet
₹ 2100 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | LED Display |
| Usage Area | Outdoor |
| Pixel Pitch | p10 |
| Shape | Square |
| Usage | Advertisement |
| Mounting Type | Hanging |
| Board Size | 4×3 ft |
| Application/Usage | Outdoor |
| Cabinet Material | MS Powder Coated |
| Brand | Maiyad |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Door panel surface treatment | Fan |
| Illumination | Back Lit |
| Display Color | RGB |
| Surface Finish | Matte |
Minimum order quantity: 3 sq ft
₹ 3900 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | P4 |
| Environmental Usage | Outdoor |
| Brightness | 5000 nit |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
| Cabinet Type | MS |
| Viewing Distance | 20 feet |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Mounting Type | Pole and mounting type |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Service Access | Rear Service |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Leveraging on wide expertise, we are instrumental in developing best quality LED Display Board Screen Wall. We bring forth the most innovative range of advertising display by developing the next generation screen walls.
Features:
Superior brightness
Quick and easy to mount
Long rated lifetime
₹ 4300 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 2.5 |
| Application | Advertising |
| Cabinet Material | MS |
| Display Type | Fixed Installation |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | unilumin , Qiangli |
| Dimension | 320mm*160mm*18mm |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Refresh Rate | 3840hz |
| Model Name/Number | TB4 |
| Brightness | 500 nits |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Front Access |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
electronic signage systems that allow businesses, organizations, and event organizers to display scrolling or animated messages, advertisements, or information in a way that captures attention. These displays typically use LED (Light Emitting Diode) technology to show vibrant, bright, and eye-catching content that can move across the screen in real-time.
₹ 5900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size | 10x6 ft |
| Pixel Pitch | 2mm |
| LED Pixel Pitch | P2 |
| Usage | Indoor |
| Brightness | 5000 nits |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Control System | Asynchronous |
| Power Consumption | Low |
| Text Color | Full Colour |
| Lighting Type | LED |
| Dimension | 320mm*160mm |
| Board Thickness | 4inch |
| Cabinet Material | MS |
| Body Material | Ms |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Usage/Application | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| Power Supply | AC 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 sq ft
An indoor LED display is a type of electronic display screen that uses Light Emitting Diode (LED) technology to showcase content, typically within indoor environments. These displays are known for their bright, high-definition visuals, energy efficiency, and long lifespan.
Sugi (Marketing Manager)
Sankavitha Media Technologies
70/8, Bharathi Nagar, Periyanaickenpalayam
Coimbatore - 641020, Tamil Nadu, India