Our range of products include p4 outdoor led video wall and wedding hall indoor led screen.
₹ 4150 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Resolution | 1080p Full HD |
| Display Resolution | Full HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Display Size | 34x15 |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Panel Dimension | 320mm*160mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Ingress Protection | IP65 |
| Viewing Distance | 5 feet |
| Control System | Async Controller |
| Viewing Angle | 120 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Backed by rich industry exposure, we are offering a large range of Outdoor LED Advertising Display Screen. The offered range of screens is designed from an optimum quality LED technology. In addition to this, we assure timely delivery of our offered products.
Feauters-
1. easy to operate
2. east to use
3. long life
4 .high brightness
5. long life
Product Details:
Minimum Order Quantity: 01 Square Feet
Application/Usage: Outdoor
Display Shape: Square,Rectangle
Display Technology: Dot Matrix
Voltage: 220-240 V AC
Brightness: 4500 cd/m2
Frequency: 50 Hz
size: customized
Additional Information:
Production Capacity:
1000
Delivery Time:
one week
Packaging Details:
packed in hard wooden box
₹ 4400 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x12 ft |
| Screen Size | 12 x 8 ft |
| Application | Mall |
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Cabinet Material | MS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Display Type | Fixed Installation |
| Control System | Asyn + Syn |
| Panel Dimension | 320mm*160mm |
| Power Supply mode | 240 |
| Cabinet size | Single frame maigntic type |
| Brightness | 1200 nit |
| Reference average power | 300 watts |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Loading Capacity | Live |
| Viewing Distance | 4 feet |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Front Access |
| Country of Origin | Made in India |
Sugi (Marketing Manager)
Sankavitha Media Technologies
70/8, Bharathi Nagar, Periyanaickenpalayam
Coimbatore - 641020, Tamil Nadu, India