Leading Manufacturer of college aditorium led wall fixed type and church prayer live delicust led screen from Coimbatore.
₹ 4600 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x12 ft |
| Pixel Pitch | P2.5 |
| Application | Conference Room |
| Usage Environment | Indoor |
| Cabinet Material | MS |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Display Type | Fixed Installation |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Front Access |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
As per the need of clients, we are involved in producing an exclusive range of High Resolution Fixed Advertising Board LED Wall Panel Screen Indoor Led Display. These products are made using the best quality resources to ensure their optimum quality. Apart from this, we offer these displays within committed time.
Applications
Business Organizations
Supermarket, large-scale shopping malls, star-rated hotels, travel agencies
Financial Organizations
Banks, insurance companies, post offices, hospital, schools
Public Places
Subway, airports, stations, parks, exhibition halls, stadiums, museums, commercial buildings, meeting rooms
Entertainments
Movie theaters, clubs, stages
₹ 4000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Environmental Usage | Indoor |
| Usage/Application | Indoor |
| Brightness | 5000 nit |
| Usage | Advertisement |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
| Cabinet Type | MS |
| Viewing Distance | 5 feet |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Service Access | Front Service |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Sugi (Marketing Manager)
Sankavitha Media Technologies
70/8, Bharathi Nagar, Periyanaickenpalayam
Coimbatore - 641020, Tamil Nadu, India