Manufacturer of a wide range of products which include led moving message display board p5 module, p10 multicolor moving message displays, double side moving message displays, p10 moving message displays, p5 moving message displays and moving message led display board.
₹ 2000 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Usage | Outdoor |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | maiyad |
| Display Technology | Dot Matrix |
| LED Color | Green |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Input Language | Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | GREEN , RED , white , yellow , orange |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 2100 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Full Color RGB |
| Usage | Outdoor |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Connectivity | Wi Fi |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Maiyad |
| Dimension | Custom dimension |
| Refresh Rate | 1920 |
| Life Span | 100000 hrs |
| LED Color | RGB |
| Font Styles Supported | Bold |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Frequency | 60 Hz |
| Input Language | Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Waterproof | Yes |
| Display Shape | Rectangle |
| IP Rating | IP 65 |
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Pixel Density | P10 |
| Usage/Application | Advertisement |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Display Technology | Dot Matrix |
| Country of Origin | Made in India |
Moving Message Displays are dynamic, electronic signage systems that allow businesses, organizations, and event organizers to display scrolling or animated messages, advertisements, or information in a way that captures attention. These displays typically use LED (Light Emitting Diode) technology to show vibrant, bright, and eye-catching content that can move across the screen in real-time.
₹ 1900 / sq ft Get Latest Price
| Display Type | Single Color |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Usage | Outdoor |
| Lighting Color | Green |
| Connectivity | Wi Fi |
| Refresh Rate | 1920 |
| Model Name/Number | Maiyad / P10 |
| Life Span | 100000 |
| LED Color | Green |
| Font Styles Supported | Bold |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Frequency | 60 Hz |
| Input Language | Regional Language |
| Character Capacity | 1000 |
| Weight | 20 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Communication | WiFi |
| Current | 240 |
| LED dots | 512 |
| Horizontal View Angle | 140 |
| Vertical View Angle | 140 |
| Waterproof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Installation | Wall mounting |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Moving Message Displays are dynamic, electronic signage systems that allow businesses, organizations, and event organizers to display scrolling or animated messages, advertisements, or information in a way that captures attention. These displays typically use LED (Light Emitting Diode) technology to show vibrant, bright, and eye-catching content that can move across the screen in real-time.
₹ 1800 / Sq ft Get Latest Price
| Display Type | Single Color |
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Usage | Outdoor |
| Lighting Color | Red |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | maiyad |
| Dimension | 320mm*160mm = 512Dots |
| Refresh Rate | 1920 |
| Life Span | 100000 hrs |
| Font Styles Supported | Bold |
| LED Color | Red |
| Frequency | 60 Hz |
| Input Language | Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
| Active Screen Dimensions | 960 * 160 |
| Usage/Application | Advertisement |
| Voltage | 220-240 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 3 Sq ft
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Pixel Pitch | 5 mm |
| Display Type | 20inch *5inch |
| Usage | Jewellery gold,silver rate board |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Display Size | 4 x 1 ft |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | maiyad |
| LED Life Span | 100000 hrs |
| Shape | Rectangle |
| Input Power | 220 - 240 |
| LED Color | RGB |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Input Language | Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1900 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 10 mm |
| Display Type | Double colour |
| Usage | Advertising Dispaly |
| Mounting Type | Hanging |
| Display Size | custom |
| Application/Usage | Outdoor |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | Maiyad |
| LED Life Span | 100000 hrs |
| Input Power | 240 Ac |
| Shape | Rectangle |
| Body Material | MS Powder Coated |
| Input Language | Regional Language |
| Power Supply | 230 V AC |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Connectivity | WiFi |
| Lighting Color | Red |
| Body Material | ABS Plastic |
| Attachment Type | Clip |
| Power Source | USB Powered |
| Mounting Type | Hanging |
| Input Voltage | 230 v |
| Brand | import |
| Dimension | 320mm*160mm = 512Dots |
| Model Name/Number | P10 |
| Display Type | Single Line |
| Brightness Control | Automatic |
| Operating Time | 4 hr |
| Active Screen Dimensions | 640*160 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Moving Message Displays are dynamic, electronic signage systems that allow businesses, organizations, and event organizers to display scrolling or animated messages, advertisements, or information in a way that captures attention. These displays typically use LED (Light Emitting Diode) technology to show vibrant, bright, and eye-catching content that can move across the screen in real-time.
Sugi (Marketing Manager)
Sankavitha Media Technologies
70/8, Bharathi Nagar, Periyanaickenpalayam
Coimbatore - 641020, Tamil Nadu, India